Jak Jerzy Stuhr poświęcał się dla studentów i uczelni, gdy brakowało pieniędzy? Kajra i Sławomir zdradzili szczegóły.

9 lipca w wieku 77 lat zmarł aktor i reżyser Jerzy Stuhr, znany z takich filmów jak “Wodzirej”, “Amator”, “Duże zwierzę”, “Seksmisja”, “Kingsajz”, “Kiler” czy “Shrek”. Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził jego syn, aktor Maciej Stuhr.

Kajra i Sławomir wspominają Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr nie tylko wykładał na PWST w Krakowie, ale i przez wiele lat był na niej rektorem. Żona Sławomira zdradziła, jak zapamiętała tamten czas:

Akurat z nim miałam zajęcia z pracy z kamerą. Pamiętam, jak mówił: “Byście sobie na bliskich planach nigdy nie brali papierosa. Musicie mieć sto procent powtarzalności, a ten dym się inaczej uniesie. Katastrofa, nigdy tego nie róbcie. Uczcie się na grach w szachach”. W sposób praktyczny uczył zawodu. Był bardzo w tym taki praktyczny. I to, w jaki sposób uniwersalny pracował – wspomina piosenkarka w rozmowie z Plotkiem.

Stuhr poświęcał się dla studentów i uczelni:

Te rzeczy dopiero zrozumiałem po kilku latach. Kiedy w szkole teatralnej brakowało pieniędzy na ogrzewanie, to potrafił zagrać swój monodram “Kontrabasista”. Widownia wypełniona, jeden, drugi spektakl i pieniądze się znalazły. Tak pomagał szkole. I było ciepło. To był taki człowiek. Kiedy np. nie mieliśmy pieniędzy na kostiumy do “Wieczoru Trzech Króli” Szekspira, to on mówi: “Spokojnie, ja dzisiaj idę zagrać w golfa, z pewnym człowiekiem, znajdą się pieniądze”. I pieniądze były. Bardzo dużo robił dla społeczności teatralnej — zdradziła Kajra.

Kajra i Sławomir, fot. KAPIF
Kajra i Sławomir, fot. KAPIF

Pogrzeb Jerzego Stuhra: data i miejsce

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przekazał, że Jerzy Stuhr zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę 17 lipca o godzinie 14:00.  

W rodzinnej mogile już spoczywają przodkowie Jerzego: jego rodzice, Tadeusz i Maria, oraz dziadek Oskar Stuhr. Pierwsi pochowani na tym miejscu byli Anna z Thillów i Leopold Stuhrowie, którzy przybyli do Krakowa z Austrii w 1879 roku. Pradziadek aktora, po osiedleniu się w mieście, nabył kamienicę przy Rynku Podgórskim i założył restaurację.

Jerzy Suthr o swoim pogrzebie

Gdy aktor zaczął opowiadać o swoim nowotworze, przyrównał chorobę do cierpień, które przeżywa Zbigniew Ziobro.

Wznowa jest częstym przypadkiem w nowotworze. Ale wytrzymałem. Mam dokładnie to samo co Ziobro. Takie samo cięcie. (…) Wiem, jak to boli. Wiem, co to znaczy nie móc podnieść ręki, nie móc wstać. Prawie trzy tygodnie byłem na OIOM-ie – zdradził Stuhr w wywiadzie dla tygodnika “Newsweek”.

Podczas tej samej rozmowy Jerzy Stuhr został zapytany o to, jak wyobraża sobie własny pogrzeb. W odpowiedzi aktor wyjaśniał, że decyzja dotycząca miejsca jego pochówku nie zależy tylko od niego. Wskazał na sytuację polityczną jako czynnik determinujący odpowiedzialność za jego ostatnią podróż.

Ale własny pogrzeb? A czy ja wiem, ile to się jeszcze razy politycznie obróci? Nigdy nie wiadomo, gdzie będziemy leżeć. Czy w Alei Zasłużonych, czy u siebie w rodzinnym grobowcu? Byłem na pogrzebie Wajdy na Salwatorze, a wydawałoby się, że on będzie leżeć w Panteonie na Skałce – mówił Stuhr o możliwych dwóch scenariuszach swojego pogrzebu. 

Wkrótce jednak okazało się, że nie będzie żadnych dwóch różnych wersji pogrzebu Stuhra.

Mój grób rodzinny jest trzy groby dalej od Heleny Modrzejewskiej, więc mam zapewnione dobre sąsiedztwo – tak Stuhr podsumował temat.

proba spektaklu NA CZWORAKACH // rezyseria Jerzy Stuhr // Teatr Polonia // Warszawa 2015
proba spektaklu NA CZWORAKACH // rezyseria Jerzy Stuhr // Teatr Polonia // Warszawa 2015
proba spektaklu NA CZWORAKACH // rezyseria Jerzy Stuhr // Teatr Polonia // Warszawa 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *