Kiedy chodzi o zdrowie dzieci wszystko inne jest nieważne. Aktorka i piosenkarka zaangażowały się w akcję pomocy dla hospicjum w Ukrainie.

Fundacja Dobre słowo wraz z Community Help w USA reprezentowane przez Annę Kobylarz zaprosiły dzieci w Polsce do namalowania motylków, które miały utożsamiać ich wizje nadziei, miłości czy wolności. Podopieczni świetlicy Serduszko chętnie zabrali się do pracy i potem pokazali efekty w postaci większych i mniejszych obrazków. Motylki narysowały też ukraińskie dzieci, które mieszkają w Warszawie. Swoje dzieła dołączyli również córka Iwony Węgrowskiej i synek Laury Breszki.

Pierwsza wystawa w USA

Pierwszy wernisaż “Motyki Nadziei” odbył się  22 lutego 2024 roku  w New Britain w USA. Dzieła swoje namalowały dzieci polskie, ukraińskie i amerykańskie, które mieszkają w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie odbyły się zbiórki pieniężne. Potem obrazy, grafiki zlicytowano, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na hospicjum dla dzieci: dla Dziecięcego Centrum Medycznego w Mieście Dobra w Ukrainie. Kierująca tym przedsięwzięciem Anna Kobylarz od początku rosyjskiej inwazji do tego kraju odbyła już 14 podróży.

Anna Kobylarz/ONS

Kto przybył na wernisaż w Warszawie?

Teraz przyszedł czas na wystawę prac dzieci z USA, ale z Polski w Warszawie, w Centrum Wsparcia Koordynacji. Setki motylków zawisły na ścianach sali konferencyjnej. PIękne owady podziwiali nasi mieszkańcy, ale i ci, co uciekli przed wojną z Ukrainy. Odwiedziły wystawę również dzieci ze świetlicy Serduszko, aby podziwiać nie tylko swoje prace. Na wernisaż przybyli również Iwona Węgrowska z córką Lilianą i Laura Breszka z synkiem Danielem, działaczka charytatywna i inicjatorka tej akcji Anna Kobylarz, projektant Łukasz Przychodzeń, Daria Dranishnikova z agencji Top Stars, prezes fundacji Dobre słowo, Aldona Wleklak oraz polsko-ukraiński aktor Andrew Zhurawsky.

Laura Breszka//ONS
Iwona Węgrowska/ONS
Podopieczne świetlicy Serduszko/ONS
Laura Breszka/ONS
Iwona Węgrowska/OnS
Sandra Knoll, Iwona Węgrowska z córką, Laura Breszka, Anna Kobylarz, Aldona Wleklak, Łukasz Przychodzeń/ONS
Andrew Zhurawsky/fot.Złota scena
Daria Dranishnikova, Aldona Wleklak/ Ons
Motylki Nadziei/fot.Złota scena

Historia Mariczki

Anna Kobylarz podczas swoich podróży do Ukrainy po wybuchu wojny była poruszona trudną sytuacją dzieci. Wykorzystała swoje kontakty oraz partnerstwa z innymi organizacjami w celu gromadzenia funduszy na budowę trzech obiektów, w tym Centrum Medycznego dla Dzieci, którymi zarządza Marta Levchenko w Ukrainie. Znalazły tam schronienie przede wszystkim sieroty i dzieci chore. Ośrodek stał się przystanią dla osób poniżej 18. roku życia, które zmagają się z nieuleczalnymi schorzeniami.

– Jedną z nich jest 10-letnia Mariczka o pięknym głosie oraz wielkiej miłości do motyli. Jej losy zainspirowały mnie i Martę do rozpoczęcia akcji Motylki Nadziei, przeznaczonej dla wszystkich dzieci uginających się pod podobnym ciężarem w obliczu wojny i innych tragedii. Motylkowym przekazem chcemy dać dzieciom nadzieję. Chcemy, aby wiedziały, że jesteśmy z nimi – wyjaśniła Kobylarz.

Inicjatorka tej wystawy opowiadała o Mariczce i jej chorobie. Niestety dziewczynka umarła w Boże Narodzenie. Wśród wszystkich polały się łzy wzruszenia.

Następne wystawy “Motylki Nadziei” planowane są w Holandii, Anglii i USA oraz Ukrainie.

Hospicjum dla dzieci/materiały prywatne
Anna Kobylarz/materiały prywatne
Hospicjum w Ukrainie/ materiały prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *