Serial “Nad Niemen” sprawił, ze Polacy chętnie zasiadali przed telewizorami. Historia miłości Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza była jedną z najpiękniejszych, które emitowano na małym ekranie.
Serial “Nad Niemnem” w telewizji
Serial “Nad Niemnem” powstał na podstawie filmu fabularnego, który zrealizowano w 1986 roku. Obydwie pozycje to adaptacje powieści Elizy Orzeszkowej o tym samym tytule. Na małym ekranie pojawiły się cztery odcinki. Każdy z nich trwał niemal godzinę.
W obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd: Iwona Katarzyna Pawlak (Justyna Orzelska), Adam Marjański (Jan Bohatyrowicz), Marta Lipińska (Emilia Korczyńska), Janusz Zakrzeński (Benedykt Korczyński), Bożena Rogalska (Marta Korczyńska), Michał Pawlicki (Andrzej Bohatyrowicz), Ewa Wencel (Klotylda Korczyńska), Andrzej Precigs (Teofil Różyc).
Za piękne plenery podczas nagrań posłużyły między innymi okolice rzeki Bug, a przede wszystkim dwór w Turowej Woli, który pełnił rolę dworku rodziny Korczyńskich.
Serial przedstawia losy dwóch szlacheckich rodów i uczucia młodych, które wyrosło między podziałami. Ponadto wszystko przedstawione jest w kontekście problemów społecznych, politycznych i historycznych.
Serial i film “Nad Niemen” były docenione przez krytyków. Produkcja może się poszczycić takimi wyróżnieniami jak: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, Złoty Talar, czy Nagrodą Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego za rok 1986.
Narodowe czytanie 2023: “Nad Niemnem”
Już 28 sierpnia para prezydencka zaprosiła do akcji Narodowego Czytania 2023. Odbywa się ono 9 września i zaczęło dokładnie o godzinie 11.00. W tym roku właśnie usłyszeć będzie można fragmenty powieści “Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej.
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.
“Nad Niemnem”: o czym jest powieść?
“Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury, który porusza tematykę Powstania Styczniowego. 160 rocznica tych wydarzeń obchodzona jest właśnie w 2023 roku. Nic więc dziwnego, że właśnie ta powieść Elizy Orzeszkowej została wybrana na dzień Narodowego czytania.
Jest to niewątpliwie najbardziej znana książka tej autorki. Powstała na przełomie 1886 i 1887 roku. Wydana na papierze została w 1889 roku. Historia miłości Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza została bardzo sprawnie opleciona została wątkami historycznymi, społeczno-ekonomicznymi i patriotycznymi. To wszystko docenili nie tylko krytycy literatury, a też czytelnicy na przestrzeni kolejnych dekad.
Pierwszą ekranizację książki ukończono w 1939 roku, jednak obraz ten zaginął bezpowrotnie w czasie II wojny światowej. Minęło kilkadziesiąt lat, zanim filmowcy powrócili do tego tematu.